Banki nie chcą obniżać oprocentowania kredytów hipotecz

Banki nie chcą obniżać oprocentowania kredytów hipotecz

Banki nie chcą obniżać oprocentowania kredytów hipotecznych
autorem artykułu jest Janusz Foka

Przed rozpoczęciem kryzysu finansowego, gdy główne stopy procentowe dla kredytów w walutach obcych szły w górę, banki szybko podnosiły oprocentowanie swoim klientom. Teraz główne stopy dla najbardziej popularnych kredytów zaciąganych w CHF, USD i EUR poszły w dół, banki udają, że nic się nie stało i oprocentowania nie obniżają.

W najlepszej sytuacji są klienci, którzy mają zmieniane oprocentowane co miesiąc, które w dodatku jest ustalane na normalnych zasadach czyli marża + rzeczywisty LIBOR/WIBOR/EURIBOR. W trochę gorszej sytuacji są klienci, którzy mają aktualizowane oprocentowanie co 3 miesiące lub co pół roku. Dużo gorzej mają niektórzy klienci banku ING, mający stałe oprocentowanie przez pierwsze dwa lata, a dopiero później będą mieli je aktualizowane co miesiąc.

W najgorszej i zarazem najbardziej niepewnej sytuacji sÄ… klienci mBanku, którzy zaciÄ…gnÄ™li kredyt przed 1 wrzeÅ›nia 2006 r. Otóż majÄ… oni zapis w umowie, że oprocentowanie ustala ZarzÄ…d banku i oczywiÅ›cie jak stopy rosÅ‚y, to mieli zwiÄ™kszane oprocentowanie. Dla przykÅ‚adu, jak główna stopa procentowa LIBOR dla CHF wzrosÅ‚a o 0,25%, ZarzÄ…d podniósÅ‚ oprocentowanie kredytów o 0,3% - przecież te 0,05% to nic, nawet siÄ™ nie zorientujÄ… – zapewne sobie myÅ›leli. Teraz gdy obniżki stóp procentowych w Szwajcarii byÅ‚y duże i wskaźnik LIBOR spadÅ‚ poniżej 1%, ZarzÄ…d udaje, że o niczym nie wie, jak by siÄ™ nic nie staÅ‚o. Ale tym razem klienci siÄ™ zorientowali i zaczÄ™li szukać sprawiedliwoÅ›ci. PowstaÅ‚y spoÅ‚ecznoÅ›ci internetowe skupiajÄ…ce osoby pokrzywdzone przez mBank i MultiBank. MiÄ™dzy innymi pod adresem mStop.pl i nabiciwmbank.undergrand.com.pl, zaÅ› sam bank zaczÄ™to nazywać „bankozaurem”.

Sprawa zostaÅ‚a nagÅ‚oÅ›niona i ZarzÄ…d wyciÄ…gnÄ…Å‚ do nich pomocnÄ… dÅ‚oÅ„, czyli zaproponowaÅ‚ przejÅ›cie na nowe zasady, ze zmiennym, aktualizowanym co miesiÄ…c LIBOR’em. WyglÄ…da piÄ™knie! Ale jak zawsze bywa w różnych promocjach, gdzieÅ› jest haczyk. Tym haczykiem jest podniesiona marża, która zaczyna siÄ™ od 3,1%. Niby to nie dużo, ale biorÄ…c pod uwagÄ™ obecny kurs franka szwajcarskiego wynoszÄ…cy 2,95 zÅ‚ to raty pozostanÄ… dalej wysokie. Posiadacze kredytów w CHF bardzo siÄ™ cieszyli, jak Narodowy Bank Szwajcarii obniżyÅ‚ tak znaczÄ…co stopy procentowe i - jak widać - cieszyli siÄ™ na darmo. Ich sytuacja materialna może siÄ™ jeszcze pogorszyć, jeżeli LIBOR CHF zacznie rosnąć, a kurs CHF pozostanie na obecnym poziomie lub także wzroÅ›nie. OczywiÅ›cie jest to ryzyko walutowe, które kredytobiorcy powinni brać pod uwagÄ™, w koÅ„cu wszyscy przed tym ostrzegali… Problem w tym, że o ryzyku bankowym nie ostrzegaÅ‚ nikt.

Także klienci majÄ…cy kredyty w zÅ‚otówkach nie mogÄ… siÄ™ cieszyć z decyzji swoich banków, dla przykÅ‚adu: Lukas Bank obniżyÅ‚ oprocentowanie w styczniu dla PLN o niespeÅ‚na 0,35%, gdy w ostatnim czasie stopy procentowe spadÅ‚y o 1%. WIBOR 3M wynosi obecnie 5,36%, a WIBOR 3M w Lukas Banku wynosi 6,26%. Takich dziwnych praktyk można spodziewać siÄ™ po wiÄ™kszoÅ›ci banków i przy obecnym stanie polskich przepisów nic nie można z tym zrobić – wiÄ™kszy może wiÄ™cej, a mniejszy jak zawsze jest „dojony”.

--
eduBiznes.pl - Kredyty, inwestycje, wiadomości, artykuły

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Banki mogą zażądać dodatkowych zabezpieczeń
Lotnisko Rzeszów
Po co komu cyfrowe wydanie prasy?
Sukces - upór czy wytrwałość?
Internet jako narzędzie dotarcia do Pacjentów