Banki nie chcą obniżać oprocentowania kredytów hipotecz
Banki nie chcą obniżać oprocentowania kredytów hipotecznych
autorem artykułu jest Janusz Foka
Przed rozpoczęciem kryzysu finansowego, gdy główne stopy procentowe dla kredytów w walutach obcych szły w górę, banki szybko podnosiły oprocentowanie swoim klientom. Teraz główne stopy dla najbardziej popularnych kredytów zaciąganych w CHF, USD i EUR poszły w dół, banki udają, że nic się nie stało i oprocentowania nie obniżają.
W najlepszej sytuacji są klienci, którzy mają zmieniane oprocentowane co miesiąc, które w dodatku jest ustalane na normalnych zasadach czyli marża + rzeczywisty LIBOR/WIBOR/EURIBOR. W trochę gorszej sytuacji są klienci, którzy mają aktualizowane oprocentowanie co 3 miesiące lub co pół roku. Dużo gorzej mają niektórzy klienci banku ING, mający stałe oprocentowanie przez pierwsze dwa lata, a dopiero później będą mieli je aktualizowane co miesiąc.
W najgorszej i zarazem najbardziej niepewnej sytuacji sÄ… klienci mBanku, którzy zaciÄ…gnÄ™li kredyt przed 1 wrzeÅ›nia 2006 r. Otóż majÄ… oni zapis w umowie, że oprocentowanie ustala ZarzÄ…d banku i oczywiÅ›cie jak stopy rosÅ‚y, to mieli zwiÄ™kszane oprocentowanie. Dla przykÅ‚adu, jak główna stopa procentowa LIBOR dla CHF wzrosÅ‚a o 0,25%, ZarzÄ…d podniósÅ‚ oprocentowanie kredytów o 0,3% - przecież te 0,05% to nic, nawet siÄ™ nie zorientujÄ… – zapewne sobie myÅ›leli. Teraz gdy obniżki stóp procentowych w Szwajcarii byÅ‚y duże i wskaźnik LIBOR spadÅ‚ poniżej 1%, ZarzÄ…d udaje, że o niczym nie wie, jak by siÄ™ nic nie staÅ‚o. Ale tym razem klienci siÄ™ zorientowali i zaczÄ™li szukać sprawiedliwoÅ›ci. PowstaÅ‚y spoÅ‚ecznoÅ›ci internetowe skupiajÄ…ce osoby pokrzywdzone przez mBank i MultiBank. MiÄ™dzy innymi pod adresem mStop.pl i nabiciwmbank.undergrand.com.pl, zaÅ› sam bank zaczÄ™to nazywać „bankozaurem”.
Sprawa zostaÅ‚a nagÅ‚oÅ›niona i ZarzÄ…d wyciÄ…gnÄ…Å‚ do nich pomocnÄ… dÅ‚oÅ„, czyli zaproponowaÅ‚ przejÅ›cie na nowe zasady, ze zmiennym, aktualizowanym co miesiÄ…c LIBOR’em. WyglÄ…da piÄ™knie! Ale jak zawsze bywa w różnych promocjach, gdzieÅ› jest haczyk. Tym haczykiem jest podniesiona marża, która zaczyna siÄ™ od 3,1%. Niby to nie dużo, ale biorÄ…c pod uwagÄ™ obecny kurs franka szwajcarskiego wynoszÄ…cy 2,95 zÅ‚ to raty pozostanÄ… dalej wysokie. Posiadacze kredytów w CHF bardzo siÄ™ cieszyli, jak Narodowy Bank Szwajcarii obniżyÅ‚ tak znaczÄ…co stopy procentowe i - jak widać - cieszyli siÄ™ na darmo. Ich sytuacja materialna może siÄ™ jeszcze pogorszyć, jeżeli LIBOR CHF zacznie rosnąć, a kurs CHF pozostanie na obecnym poziomie lub także wzroÅ›nie. OczywiÅ›cie jest to ryzyko walutowe, które kredytobiorcy powinni brać pod uwagÄ™, w koÅ„cu wszyscy przed tym ostrzegali… Problem w tym, że o ryzyku bankowym nie ostrzegaÅ‚ nikt.
Także klienci majÄ…cy kredyty w zÅ‚otówkach nie mogÄ… siÄ™ cieszyć z decyzji swoich banków, dla przykÅ‚adu: Lukas Bank obniżyÅ‚ oprocentowanie w styczniu dla PLN o niespeÅ‚na 0,35%, gdy w ostatnim czasie stopy procentowe spadÅ‚y o 1%. WIBOR 3M wynosi obecnie 5,36%, a WIBOR 3M w Lukas Banku wynosi 6,26%. Takich dziwnych praktyk można spodziewać siÄ™ po wiÄ™kszoÅ›ci banków i przy obecnym stanie polskich przepisów nic nie można z tym zrobić – wiÄ™kszy może wiÄ™cej, a mniejszy jak zawsze jest „dojony”.
--
eduBiznes.pl - Kredyty, inwestycje, wiadomości, artykuły
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Banki mogą zażądać dodatkowych zabezpieczeń
Lotnisko Rzeszów
Po co komu cyfrowe wydanie prasy?
Sukces - upór czy wytrwałość?
Internet jako narzędzie dotarcia do Pacjentów